تبلیغات

ابزار هدایت به بالای صفحه

بازار خرید کافه عکس - CafeAx - چند نکته عکاسی در آتلیه برای داشتن پرتره ای جذاب تر
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
کافه عکس - CafeAx
w w w . c a f e a x . c o m

با خود سوژه تبادل نظر کنید

از آنجا که ممکن است در آتلیه شما فضای محدودی داشته باشید ، فقط می توانید به عقب و یا جلو بروید و شاید هم کمی به چپ و راست و نمیتوانید بخوبی به دور سوژه بچرخید و زاویه درست را تشخیص دهید پس بهتر است ابتدا از خود سوژه بپرسید که به نظر خودش از چه زاویه ای بهتر بنظر می رسد. 

رساندن منظور به سوژه

این مهم است که چگونه با سوژه خود رابطه برقرار کنید و با او صمیمی شوید تا بتوانید به راحتی با وی صحبت کنید و بدون رودرواسی از او بخواهید تا مثلا کمی بچرخد و یا حالت خاصی بگیرد. موقعیت او را تغییر دهید تا زمانی که به حالت دلخواه برسید. برای بهتر تفهیم کردن حالتی که می خواهید می توانید خودتان آن حالت را بگیرید تا سوژه به شما نگاه کند وآن حالت را بگیرد، درواقع نقش آینه را بازی کنید تا او بهتر حالت و ژست بگیرد.

لنز مناسب انتخاب کنید

بهتر است از لنزهای prime و با عمق میدان بیشتر استفاده کنید. از آنجا که در آتلیه شما فضای محدودی دارید نمیتوانید از لنزهای تله استفاده نمایید. با استفاده از لنزهای پرایم شما می توانید عکس های واضح تری بگیرید. معمولا در آتلیه ها از لنزهای ۵۰mm تا ۲۰۰mm استفاده می شود.

انتخاب سطح مناسب ( eye level )

برای گرفتن یک عکس خوب باید بهترین سطح را از سوژه انتخاب کنید و دقیقا روبروی او باشید . بهترین پرتره ها از روبروی چشم گرفته می شود. شاید شما مجبور شوید برای گرفتن عکس در سطح مناسب خم شوید و یا حتی بنشینید ولی با این حال خواهید دانست که عکس بهتری خواهید گرفت.

سعی کنید بر روی چشم مدل فکوس کنید

همیشه در نظر داشته باشید که باید حتما روی چشم سوژه فکوس کنید زیرا چشم بیانگر داستان شخصیت یک فرد است. وقتی تماشاگر به تصاویر پرتره نگاه می کند بی اختیار نگاهش به چشمان سوژه متمرکز می شود ، پس شما هم روی آن فکوس کنید.

تنظیمات دوربین

از آنجا که در آتلیه همه چیز در اختیار شما و قابل تغییر می باشد سعی کنید ISO دوربین را روی ۱۰۰ سرعت شاتر را روی ۱/۱۲۵ تنظیم نمایید و تنظیمات نور را روی فلاش ها انجام دهید این یک تنظیمات پایه و قابل تغییر است.

استفاده از نورسنج ( light meter )

برای نورپردازی بهتر از نورسنج استفاده کنید تا مقدار نوردهی به سنسور را بصورت درست دریابید و تصاویری ایده آل تر داشته باشید. 

استفاده از وایت بالانس ( white balance ) سفارشی

در دوربین ها یکسری گزینه برای تراز سفیدی بصورت پیشفرض وجود دارد مثل حالت نور خورشید یا فلورسنت فلاش و غیره که هر کدام مخصوص محیطی خاص تنظیم شده اند. بهترین حالت را شما میتوانید بصورت دستی تنظیم نمایید.

استفاده از یک منبع نور یا فلاش

بیشتر عکاسان برای گرفتن پرتره از یک نور استفاده می کنند که این به جذابیت عکس اضافه می کند. این روش توسط یکی از معروفترین عکاسان مد به نام Helmut Newton محبوب گشت و در حال حاضر یکی از راه های گرفتن پرتره جذابتر می باشد. با تغییر زاویه فلاش نسبت به سوژه شما میتوانی سایه های شگف انگیزی ایجاد نمایید. شاید آتلیه شما خیلی هم مجهز نباشد ولی با این روش شما نیازی به تجهیزات خاص ندارید.
درباره وبلاگ

Instagram : CafeAx_com
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوربین شما کدام است یا طرفدار کدام برند هستید ؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :